Закон № 466: зміни в оподаткуванні податком на прибуток

Дата опублікування:

Які основні зміни відбулися в оподаткуванні податком на прибуток?

  1. Розширено коло платників податку на прибуток.

Так, до платників податку на прибуток додано спрощенців-юросіб при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту із джерелом їх походження з України.

(нова редакція пп. 133.2.2 ПКУ).

  1. Збільшення порогу некоригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці(крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих років) для суб’єктів господарювання, річний дохід яких від будь-якої діяльності становить до 40 млн грн. (було 20 млн грн.). Зміни внесено до пп. 134.1.1 ПКУ.

До того ж, з 01.01.2021 р. суб’єкти господарюванняі, у яких сума річного доходу менша 40 млн. грн., зможуть подавати лише річні декларації з податку на прибуток.

  1. Для юрособи, які є іноземними компаніями, та мають місце ефективного управління на території України, не є об’єктом оподаткування прибуток із джерелом походження за межами України.
  2. Доданонові об’єкти оподаткування податком на прибуток (пп. 134.1.6 та 134.1.7 ПКУ):
  • дохід від азартних ігор з використання гральних автоматів (після легалізації грального бізнесу – ред.);
  • скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії (визначається окремо від інших об’єктів оподаткування та по кожній такій компанії, якщо їх декілька). До такого прибутку застосовується базова (основна) ставка 18%. (норма діє з 01.01.2021 р.)

До речі, додається нова ст. 39-2 ПКУ, за якою здійснюється облік контрольованих іноземних компаній (діє з 01.01.2021 р.).

  1. Змінено ставкиподатку на прибуток з доходів нерезидентів та прирівняних до них осіб з джерелом їх походження в Україні  – 0, 4, 6, 12, 15 і 20%.
  2. З 01.01.2021 р. встановлено річний звітний періоддля таких платників податку, зокрема (п. 137.5 ПКУ):
  • ФОПів, у т. ч. спрощенців та «незалежників» щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків);
  • юросіб, зокрема, спрощенців, щодо виплачених нерезиденту доходів;
  • юросіб-спрощенців щодо отриманого скоригованого прибутку контрольованої компанії, що оподатковується в порядку за новою ст. 39-2 та розд. III ПКУ.
  1. Визначено особливості розрахунку суми податку на прибуток, що сплачується контролюючою особою контрольованої іноземної компанії (п. 137.9 ПКУ, діє з 01.01.2021 р.).
  2. Вартісний поріг для віднесення матеріальних активів до основних засобів збільшено до 20 тис. грн.(було 6 тис. грн.) та очікуваний строк експлуатації понад рік (операційний цикл довший за 1 рік). Це стосується нових основних засобів.
  3. Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до П(С)БО або МСФЗ за всіма методами амортизації (раніше виробничий метод в податковому обліку не застосовувався (додано абз. третій пп. 138.3.1 ПКУ).

Мінімально доступимий строк амортизації застосовується, як і раніше, для основних засобів (далі – ОЗ) та інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації (нова редакція абз. першого п. 138.3.3 ПКУ).

  1. Запроваджується прискорена амортизація ОЗ на період 2020–2030 роки,яку можна використовувати за бажанням платника податку для (п. 43-1 підрозд. 4 розд. XX ПКУ):
  2. Викладено у новій редакції п. 139.2 ПКУ. Тепер він визначатиме  резерв сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).
  3. Змінюється облік боргових зобов’язань (п. 140.2 ПКУ, діє з 01.01.2021 р.).  Якщо сума боргових зобов’язань, що виникли за операціями з нерезидентами, перевищує суму власного капіталу більш ніж у 3,5 рази, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму перевищення  нарахованих у бухобліку процентів за кредитами, позиками тощо (крім процентів, що підлягають капіталізації)до моменту введення відповідного активу в експлуатацію) понад 30% суми розрахованого об’єкта оподаткування податком на прибуток звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється  нарахування таких процентів, збільшеного на суму фінансових витрат за даними фінзвітності та суми амортизаційних відрахувань за даними податкової звітності того самого податкового (звітного) періоду. Однак це правило не буде застосовуватися до процентів, які не відповідають принципу «витягнутої руки» згідно зі ст. 39 ПКУ.
  4. Збільшення (зменшення) фінрезультату до оподаткуваннявикладено у новій редакції.Так, наприклад, фінрезультат до оподаткування збільшується:
  • на суму витрат з визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків тощо (пп. 140.5.11 ПКУ).
  • на суму 30% вартості товарів, у т. ч. необоротних активів, робіт, послуг (крім контрольованих операцій відповідно до ст. 39 ПКУ), реалізованих на користь окремо визначених ПКУ нерезидентів (пп. 140.5.51 ПКУ);
  • на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, якщо такі операції не мають ділової мети. При цьому обов’язок доведення такої відсутності покладається на ДПС (пп. 140.5.15 ПКУ).

А сплата банком обов’язкових зборів, а  також сплата платниками податку інших платежів, які є обов’язковими для проведення професійної діяльності, не збільшить  фінрезультат до оподаткування (пп. 140.5.9 ПКУ).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Коментар
*