Головні правила сплати фізособами податку на нерухомість в 2021 році

У 2021 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховується фізособам-власникам об’єктів нерухомості (будинків, квартир і т.д.) за 2020 рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року — 4723 грн.
Платниками податку на нерухоме майно є фізичні особи в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості (пп.266.1.1 ПКУ). За неповнолітніх дітей-власників нерухомості податок сплачують батьки/опікуни.
База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізособи-платника податків, зменшується:

  • для квартири/квартир незалежно від їх кількості на 60 кв. метрів;
  • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;
  • для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (в разі одночасного перебування у власності платника податків квартири/квартир та житлового будинку/будинків, в тому числі їх частин — 180 кв. метрів.

Сплачувати податок доведеться за кожен квадратний метр понад цю норму. Таке зменшення надається один раз за кожен базовий податковий (звітний) період (рік) (пп. 266.4.1 ПКУ).
Фізособи-підприємці, які вказали своє житло як податкову адресу, і фактично здійснюють діяльність у власній квартирі/будинку, не мають права на пільги з податку на нерухомість. Аналогічно сплачувати податок починаючи з першого квадратного метра повинні і особи, які здають житлову нерухомість в оренду (лізинг).