Наказ про облікову політику

Дата опублікування:
Наказ про облікову політику – це перший документ в бухгалтерії будь-якого підприємства. Це, як я називаю, інструкція по якій живе бухгалтерія… але давайте розглянемо детальніше цей аспект.
  1.  Прямої вимоги щодо затвердження на підприємстві наказу про облікову політику в законодавстві немає.
  2.  Підприємство самостійно визначає за погодженням із власником (власниками) або керівником облікову політику підприємства (ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік).
  3.  Облікова політика — це сукупність принципів, методів і процедур, що використовує підприємство для складання та подання фінансової звітності (ст. 1 Закону про бухоблік). (інструкція по якій ведеться бухгалтерський та податковий облік)
  4. Адміністративна відповідальність. Відсутність на підприємстві затвердженого наказу (положення) про облікову політику контролери можуть розцінити як порушення правил ведення бухгалтерського обліку (ст. 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення, даліКпАП). Таке правопорушення тягне за собою накладення адмінштрафу в розмірі від 136 грн до 255 грн. Якщо ж особу протягом року вже притягали до адмінвідповідальності за одне з правопорушень, зазначених у ст. 1642 КпАП, то штраф становитиме від 170 грн до 340 грн. Втім, розглядати справи та складати протоколи про такі правопорушення мають право лише органи Державної аудиторської служби (ст. 2341 КпАП). А цей контролюючий орган може завітати з перевіркою лише до тих підприємств, які отримують кошти з бюджету чи співпрацюють із бюджетними установами й організаціями. Адже він здійснює контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів.
  5. Облікові ризики. Без наказу про облікову політику зростає ймовірність виникнення помилок під час ведення бухгалтерського обліку та складання фін.звітності (здебільшого помилок, пов’язаних із непослідовним застосовуванням обраних методів, правил та процедур). А це впливає на достовірність фінансової звітності. При передачі справ одного головного бухгалтера до іншого дуже складно розібратися без облікової політики, що і як ведеться на підприємстві.
  6. Податкові ризики. Відсутність наказу про облікову політику може неабияк зашкодити платнику податку на прибуток. Адже цей податок обчислюють виходячи з бухгалтерського фін.результату, визначеного за вимогами П(С)БО чи МСФЗ і відкоригованого на податкові різниці, прописані в р. ІІІ та підрозділі 4 р. ХХ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ). Тож, часто в податкових спорах із фіскалами платники податку на прибуток змушені доводити правомірність застосування того чи іншого методу амортизації, принципу розподілу витрат, особливостей формування собівартості, варіанта обліку курсових різниць тощо. І тут важливу роль відіграє наказ про облікову політику підприємства. Адже в таких спорах суди, насамперед, досліджують норми цього розпорядчого документа. Про це яскраво свідчить широка судова практика.
Висновки:
Отже, значення для підприємства наказу про облікову політику важко переоцінити, а його відсутність породжує цілу палітру обліково-податкових ризиків, але даний наказ не повинен бути перевантажений неточною, непотрібною інформацією по підприємству

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Коментар
*